Na czym polega montaż instalacji centralnego odkurzacza?

Proces montażu oraz instalacji centralnego odkurzacza dzieli się tylko na dwa etapy, a wykonywany przez wykwalifikowanych pracowników w naszej firmie przebiega sprawnie i szybko. Najwyższa jakość wykonywanych przez nas usług składa się z bogatego doświadczenia oraz fachowej niezbędnej wiedzy. Centralny odkurzacz to nowoczesne urządzenie, pomagające w utrzymaniu czystości w każdym pomieszczeniu. Jego montaż i instalacja opisana jest poniżej, zapraszamy, więc do zapoznania się ze szczegółowymi wskazówkami:

Etap I – wykonanie instalacji




W ścianie lub w posadce wprowadzamy system rur dwucalowych PCV ANTYSTATYCZNYCH wraz z przewodem sterującym. Ważne jest aby wykonywać tę czynność w stanie surowym zamkniętym, przed położeniem ogrzewania podłogowego oraz przed wylaniem posadzek i tynkowaniem.

Etap II – to tzw. „biały montaż”




Zawiesza się jednostkę centralną, montuje gniazda ssące oraz szufelki automatyczne. Wykonuje się tę czynność po pracach wykończeniowych (malowaniu ścian, położeniem glazury). Jeśli przewidujemy w kuchni montaż szufelki automatycznej, ważne jest by dokonać go w dniu montowania zabudowy kuchennej.

Jeśli zdecyduję się na centralny odkurzacz, jak będzie wyglądała jego instalacja?

Montaż centralnego odkurzacza do ściany jest zaskakująco łatwy, więc warto poświęcić więcej uwagi na odpowiednie rozmieszczenie rurociągu. Podczas planowania rozkładu rur, trzeba pamiętać, że w przypadku większych odległości, zanieczyszczenia nie powinny być odprowadzane w górę. Najlepiej jest zastosować jedynie niewielkie zmiany kierunku przebiegania rurociągu, bez użycia krótkich kolan – służą one wyłącznie do instalacji gniazd ssących centralnego odkurzacza (zwanych także podejściowymi), ponieważ wraz z każdą modyfikacją kierunku, generują się większe opory przepływu, osłabiające moc ssania.

Użycia jakich elementów wymaga montaż odkurzacza centralnego?

Należy zwrócić uwagę, aby podczas instalacji odkurzacza centralnego stosować jedynie części, które zostały przypisane konkretnemu systemowi. Chcąc zapewnić sobie jak najwyższą skuteczność urządzenia, trzeba zadbać o szczelność elementów, solidnie sczepionych ze sobą przy pomocy kleju. Jeśli wykonamy to niedokładnie, możemy spodziewać się, że siła ssania zostanie obniżona, a instalacja będzie tworzyć wiele hałasu podczas pracy.

Bardzo istotne jest również to, aby zadbać o precyzyjne przecięcia rur pod kątek prostym, bez tworzenia zadziorów, które przeszkadzają w trwałym przymocowaniu wszystkich elementów. Powinno się w tym celu zastosować specjalnie do tego celu przystosowany nóż do rur z PCW. Wszystkie gniazda ssące (plus dodatkowo automatyczne szufelki, jeśli je posiadamy) muszą zostać połączone z jednostką centralną przy użyciu przewodu sterującego o napięciu 12-24V. Dzięki niemu, gniazda są spojone w sposób równoległy. Radzimy, aby przymocować go do rury ssącej poprzez zastosowanie opasek.

Najczęstsze błędy popełniane przy montażu centralnego odkurzacza:

1. Amatorska instalacja.

Bez wątpienia, proces projektowania oraz montażu centralnego odkurzacza wymaga specjalistycznych umiejętności oraz dużego doświadczenia, więc lepiej nie podejmować się jej samodzielnie. W ten sposób, zapewniamy sobie bezawaryjną pracę i brak nadmiernych kosztów, ponieważ profesjonalista zaplanuje tylko minimalną wymaganą ilość bruzd oraz otworów, redukując cenę prac ekipy montażowej. Ponadto, powierzając to zadanie specjalistom, unikniemy przypadkowych uszkodzeń instalacji, takich jak np. nieumyślne przewiercenie rury podczas remontowania budynku.

2. Późny montaż centralnego odkurzacza.

Najlepszym pomysłem jest instalacja tego systemu już podczas stawiania domu. Co prawda, można ją również założyć w istniejącym już budynku, np. przy wykorzystaniu kanałów wentylacyjnych, lecz tylko w przypadku, gdy charakteryzują się one odpowiednią szerokością, gdyż w przeciwnym razie, pozbawimy je zdolności do realizowania ich głównego zadania. Istnieje również możliwość schowania rur pod sufitem podwieszanym lub między ścianami, lecz wiąże się to z nieuchronnym rozkuwaniem ich powierzchni.

3. Zbyt szybkie założenie jednostki centralnej.

Montaż powinien mieć miejsce, gdy w prace wykończeniowe w budynku już dobiegną końca, ale jeszcze przed osiedleniem się mieszkańców. Wcześniejsza instalacja niejednokrotnie kończy się tym, że ekipa sprzątająca nieświadomie dokonuje uszkodzeń urządzenia.

4. Brak bądź awaria przewodu elektrycznego.

W przypadku, gdy nie zaaplikowano przewodu elektrycznego, lub też jeśli jeśli wystąpiły jego uszkodzenia (np. podczas wprowadzania się), istnieje opcja wykorzystania sterowania radiowego. Urządzenie będzie można wtedy kontrolować zdalnie, przy użyciu pilota. Warto jednak zauważyć, że jest to raczej rzadkie rozwiązanie, ze względu na ilość dodatkowych kosztów, a także możliwość obniżenia funkcjonalności centralnego odkurzacza. Radzi się więc, aby przed wykończeniem ścian, sfotografować wszystkie przewody elektryczne, mieszczące się w obiekcie.

5. Zbyt niskie umiejscowienie gniazda wylotowego.

Gniazdo wylotowe z klapką stanowi wyrzutnię zassanego powietrza, więc należy zadbać o to, aby zawsze miało ono wolną przestrzeń. W tym celu, nie powinno się montować go tuż przy ziemi, ponieważ w czasie zimy, otwór może zostać przykryty warstwą śniegu. Wiosną z kolei możemy nieświadomie zastawić ją sprzętem ogrodowym czy też innymi przedmiotami. Jeśli jednostka nie będzie mieć możliwości usunięcia powietrza, dojdzie do przegrzania silnika, a nawet jego poważnych awarii.

Oferujemy centralne odkurzacze renomowanych producentów:

Skontaktuj się z nami telefonicznie: 519 588 944 lub pocztą elektroniczną: biuro@centralnyodkurzacz.eu Copyrights © 2012-2024 CentralnyOdkurzacz.eu